"Komunikacja pracuje dla tych,
którzy nad nią pracują"
- John Powell

Strefa wiedzy

1. Dla kogo Polska jest Krajem Falującej Orchidei?
Zdjęcie

Dla Chińczyków. W dosłownym tłumaczeniu Poland oznacza Kraj Falującej Orchidei. Natomiast Niemcy to Kraj Etyczny, Wielka Brytania – Kraj Dzielny, Francja – Kraj Prawa, Szwecja – Kraj Żołnierzy Szczęściarzy, a Portugalia to Ząb Winogron.

2. Jakie jest ulubione święto Szwedów?

Midsommar czyli weekend przypadający najbliżej Nocy Świętojańskiej. Już w przeddzień Szwedzi zbierają polne kwiaty i gałązki by ozdobić nimi maszt świętojański. W Midsommar plecie się wianki, które noszą dziewczynki tradycyjnie ubrane w białe sukienki. Wszyscy zbierają się i tańczą razem wokół masztu. Potem zajadają się szwedzkimi przysmakami. Od prostych tradycyjnych potraw: śledzi i młodych ziemniaków z koperkiem i śmietaną po wspólne grillowanie. Deser nie może obejść się bez szwedzkich truskawek. Świętojańskiej uczcie pod gołym niebem towarzyszy grana na instrumentach muzyka oraz liczne przyśpiewki.
Mieszkańcy miast, którzy nie wyjechali do domów letniskowych bawią się na festynach zorganizowanych przez komitety osiedlowe

Zdjęcie Zdjęcie
3. Kto dla mieszkańców Dalekiego Wschodu jest człowiekiem Wschodu?
Zdjęcie

Dla Europejczyków - Japończycy, Koreańczycy i Chińczycy to ludzie Dalekiego Wschodu. Ciekawostką jest, że w Chinach „ludzie Wschodu” to pejoratywne określenie Japończyków : dongyang guizi - „wschodni diabeł”. W Państwie Środka ludzi Zachodu określa się zaś pogardliwie yang guizi co znaczy „zachodni diabeł”.

4. Mieszkańcy jakiego kraju mówią, że są „krewetką między wielorybem a rekinem”?

Koreańczycy. Ich kraj położony między Chinami a Japonią był wielokrotnie narażany na „pożarcie” przez wielkich sąsiadów

5. Które państwo wprowadza rocznie do kin tylko 40 filmów amerykańskich?
Zdjęcie

Chiny. W trosce o ochronę krajowej produkcji filmowej liczba nowych tytułów amerykańskich wprowadzanych do kin jest ściśle limitowana.

Chociaż dochody z biletów rosną rocznie o 30% ilość kin w Chinach jest niewystarczająca; jedna sala kinowa przypada na 220 tys. mieszkańców podczas gdy w USA jedna sala na 9 tys.

6. Ile nazwisk jest w Chinach?
Zdjęcie

W społeczności liczącej ponad 1 mld 300 mln ludności jest tylko ok. 600 nazwisk. Dla porównania w Japonii zamieszkiwanej przez 120 mln osób jest ok. 100 000 nazwisk.

Najczęściej spotykane chińskie nazwiska to : Zhao, Qian, Sun, Li, Zhou, Wu, Zheng, Chen, Zhang oraz Wang. Gdy na ruchliwej pekińskiej ulicy zawołamy Wang odezwie się dziesięć na sto osób, najczęściej zupełnie z sobą niespokrewnionych